Nieuws

WK Curiosa: de unieke prestatie van Oranje op Indiase bodem

In de rubriek WK Curiosa draaien we warm voor het WK voor mannen en vrouwen, dat van 15 tot en met 30 augustus in Nederland en België wordt gehouden. We lepelen anekdotes, ludieke feitjes, opmerkelijke foto’s en uitblinkende spelers op uit de rijke WK-historie. Vandaag deel 2.

15 maart 2026 om 07:00
Ramon Min
Jip Janssen en Terrance Pieters tijdens het WK 2023 in India.

Jip Janssen en Terrance Pieters tijdens het WK 2023 in India. Foto: Willem Vernes

WK in perspectief ⏮️

Het WK 1982 voor mannen was om twee redenen bijzonder. Het toernooi in India begon twee dagen voor de jaarwisseling en werd dus gespeeld in twee kalenderjaren: zes duels in 1981 en 36 in 1982.

Bovendien was het de laatste keer dat het WK plaatsvond op natuurgras. De Pakistaan Kaleemullah Khan ging met zijn goal in de finale tegen West-Duitsland (3-1) de boeken in als de laatste WK-doelpuntenmaker op gewoon gras.

Beeld uit de finale Pakistan - West-Duitsland, de laatste WK-wedstrijd op natuurgras.

Beeld uit de finale Pakistan - West-Duitsland, de laatste WK-wedstrijd op natuurgras. Foto: ANP

Wat een plaatje 📸

Het WK vrouwen van 2018 in Londen - waar de Oranjevrouwen hun zevende wereldtitel veroverden - was met meer dan 100.000 toeschouwers een groot succes. Gemiddeld waren zo'n drieduizend fans getuige van de 36 wedstrijden in het Lee Valley Hockey and Tennis Centre.

Iconisch was de immense tribune aan één van de lange zijdes van het hockeystadion. Het leek wel alsof er geen einde kwam aan de rijen toeschouwers, zoals hier duidelijk te zien is tijdens de halve finale tussen Nederland en Australië.

Wedstrijdbeeld van Nederland-Australië tijdens het WK vrouwen 2018 in Londen.

Foto: Koen Suyk

In the spotlights 🔦

Voormalig Australisch international Jamie Dwyer groeide tussen 2001 en 2016 uit tot een onmisbare kracht bij de Kookaburras. In 365 interlands maakte de vijfvoudig Wereldspeler van het Jaar 244 goals – cijfers die zijn uitzonderlijke invloed onderstrepen.
Dwyer was een speler voor de grote momenten. Zijn winnende doelpunt in de Olympische finale van 2004 tegen Nederland bezorgde Australië het eerste olympische hockeygoud ooit.
Dwyer is samen met Jeremy Hayward Australisch WK-topscorer aller tijden met zestien goals – een gedeelde eretitel die zijn rendement op het hoogste podium bevestigt.

Van het scorebord  🧮

Drie jaar geleden schreven de Oranjemannen van bondscoach Jeroen Delmée geschiedenis op het WK in India. In de derde en laatste poulewedstrijd liet Nederland geen spaan heel van WK-debutant Chili: het werd 14-0, de grootste zege ooit in de historie van het WK.

Jip Janssen scoorde vier keer en Thierry Brinkman nam drie doelpunten voor zijn rekening tegen de arme Chilenen. De andere Oranje-treffers kwamen die dag van Koen Bijen (twee), Thijs van Dam, Teun Beins, Derck de Vilder, Terrance Pieters en Justen Blok. Negen van de veertien Nederlandse doelpunten vielen na rust.

Oranje nam het doelpuntenrecord over van Australië, dat op het WK van 2010 - eveneens in India - korte metten maakte met Zuid-Afrika. Dat duel in de poulefase eindigde in 12-0 voor de Kookaburras, met onder meer vier goals van Luke Doerner en drie van Jamie Dwyer.

WK Hockey 2026WK Curiosa
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Wat vind jij? Praat mee...

Official partners Koninklijke Nederlandse Hockey Bond
Adidas
Deloitte
DHL
HelloFresh
ONVZ
Rabobank
Staatsloterij