Nieuws

Kampong houdt seizoen levend en bereikt finale ten koste van Amsterdam

Waar het Europese podium voor Kampong de laatste strohalm was, bleek het precies op tijd de redding. In een Nederlands onderonsje in de halve finale van de EHL versloegen de Utrechters Amsterdam (2-3), waardoor het seizoen ineens weer glans krijgt en een finaleplek een feit is.

5 april 2026 om 16:30
Chloë Goossens
Duco Telgenkamp en Jip Janssen. Foto: Willem Vernes

Duco Telgenkamp en Jip Janssen. Foto: Willem Vernes

Daarmee geeft Kampong een seizoen dat lange tijd teleurstellend verliep alsnog kleur. De ploeg die in de Hoofdklasse buiten de play-offplekken staat, heeft via het Europese podium plots weer zicht op een hoofdprijs. Uitgerekend tegen regerend landskampioen Amsterdam, een herhaling van de NK-finale van vorig seizoen, viel het kwartje ditmaal de kant van de Utrechters op.

Het was Kampong – nog altijd spelend zonder Terrance Pieters (knie) en Lars Balk (gebroken teen) – dat in de openingsfase licht de bovenliggende partij was in het Nederlandse onderonsje. Duco Telgenkamp kreeg met zijn backhand drie kansen, maar telkens stonden de Amsterdamse verdedigers op tijd op de juiste plek en gooiden hun stick met gevaar voor eigen leven voor de bal. Over een paar maanden zullen ze waarschijnlijk blij zijn met schoten van de topspits – Telgenkamp speelt volgend seizoen voor de club uit de hoofdstad – maar voorlopig hielden ze hem succesvol in toom.

De snelle en plotselinge Amsterdamse voorsprong 

Kampong had het overwicht, maar in een oogwenk draaide het duel: Amsterdam – spelend zonder Floris Middendorp (duimbreuk) en Casper Berkman – scoorde terwijl Jonas de Geus met groen op de strafbank zat. Sam Steins Bisschop kwam over de achterlijn de cirkel binnen en zag zijn voorzet via de stick van pechvogel Derck de Vilder achter doelman Luis Calzado belanden. Een gelukje voor Amsterdam, maar wel eentje die de 1-0 voorsprong opleverde. Het doelpunt gaf de vleugels aan Amsterdam. Kampong, dat het overwicht kwijt was, zag hoe Calzado drie uitstekende reddingen verrichtte op schoten van Boris Burkhardt, Steins Bisschop en Dayaan Cassiem. Cassiem kreeg daarna nog twee kansen om uit te halen met zijn forehand, maar die gingen rakelings voorlangs en naast.

Amsterdam viert een doelpunt. Foto: Willem Vernes

Amsterdam viert een doelpunt. Foto: Willem Vernes

Kampong liet zich echter niet ontmoedigen. Onder aanvoering van Sander de Wijn – die met hart en ziel speelde en af en toe zelfs in uit enthousiasme in de spits opdook – begon Thies Bakker via rechts een gevaarlijke aanval. Hij legde de bal breed bij de 35-jarige verdediger,  die gruwelijk uithaalde. Met een licht stuitje ramde De Wijn met zijn hoge backhand de bal tegen de plank: 1-1. En daar kregen de Utrechters dan weer vleugels van. Telgenkamp pompte een bal de cirkel in richting Finn van Bijnen, die in de rug werd geduwd door Lucas Middendorp. Het resultaat? Een strafbal, die Jip Janssen beheerst benutte en Kampong op voorsprong zette: 1-2.

In het derde kwart sloeg het weer plots om. Het zonnetje maakte plaats voor een stortbui en binnen enkele minuten was het veld doorweekt. Dat veranderde niks aan de tussenstand. De Utrechters leken juist te gedijen onder de omstandigheden. Voor hen stond meer op het spel dan voor Amsterdam: een kans om het seizoen nog glans te geven. Maar Kampong lette een moment niet op en het stond weer gelijk. Luke Dommershuijzen beukte een bal de cirkel binnen die Dayaan Cassiem aannam. De Zuid-Afrikaan kreeg precies voldoende ruimte om de bal hoog over Calzado te pushen: 2-2. 

De eerste strafcorner na 51 minuten hockeyen 

Maar fouten in de verdediging maakte Amsterdam ook: Lee Morton slaagde er niet in om een eenvoudige bal in de cirkel onder controle te krijgen en tikte de bal op zijn eigen voeten. Zo was na 51 minuten (!) de eerste corner een feit. Janssen zat op dat moment op de bank, maar Rik Sprengers klaarde het klusje. Hij pushte Kampong weer op voorsprong: 2-3. Amsterdam speelde de laatste minuten met een man minder, toen Robbert Kemperman met geel naar de strafbank moest, na een sliding op Telgenkamp. Kampong kreeg direct daarna een reeks van drie corners, maar geen enkele poging ging raak.

Rik Sprengers wordt gefeliciteerd. Foto: Willem Vernes

Rik Sprengers wordt gefeliciteerd. Foto: Willem Vernes

Amsterdam haalde 3 minuten voor tijd Oliver Payne naar de zijlijn voor een extra veldspeler, maar dat mocht niet baten. Amsterdam werd verslagen door een Kampong dat net wat liever wilde zondagmiddag. Want het was niet alleen een finaleplaats. Het is het bewijs dat een seizoen dat in de competitie uit de rails liep, via de EHL alsnog een glansrijk slot kan krijgen. Waar de Utrechters in de Hoofdklasse nog altijd een flinke achterstand hebben op de play-offplekken, ligt er in Europa ineens een uitgelezen kans op eremetaal.

Van glansloos naar goud? 

Voor Amsterdam is de nederlaag een tegenvaller, maar geen eindstation van het seizoen. De ploeg uit de hoofdstad, momenteel derde in de Tulp Hoofdklasse, kan de blik nu volledig richten op de slotfase van de competitie, waarin titelprolongatie onverminderd het doel blijft.

Eerst wacht echter nog de strijd om het brons in de EHL. Een medaille zou de teleurstelling van de gemiste finale enigszins kunnen verzachten. Waar Kampong droomt van een onverwacht slotakkoord van het seizoen, rest Amsterdam de jacht op eerherstel. Maar voor de Utrechters leeft één ding vooral: de kans om een moeizaam jaar alsnog in goud te laten eindigen.

Amsterdam – Kampong 2-3 (1-2)

14. Sam Steins Bisschop 1-0
23. Sander de Wijn 1-1
26. Jip Janssen 1-2 (sb)
50. Dayaan Cassiem 2-2
51. Rik Sprengers 2-3 (sc)

EHLKampongAmsterdam
2
0
0
0
0
0
0
0
1
1

Wat vind jij? Praat mee...

Official partners Koninklijke Nederlandse Hockey Bond
Adidas
Deloitte
DHL
HelloFresh
ONVZ
Rabobank
Staatsloterij