Nieuws

Afgekeurde velden De Kraaien: ‘Het is een situatie van overleven’

De Kraaien kan tot de winterstop niet meer alle wedstrijden op het eigen complex afwerken. De KNHB heeft de sterk verouderde velden afgekeurd, waardoor meerdere teams hun thuisduels elders spelen. Na ruim vijftien jaar wachten op een verhuizing begint dat zijn tol te eisen. ‘Voor de club is het zo langzamerhand een situatie van overleven.’ 

18 september 2026 om 14:00
Yannick Kremers
De Kraaien familie & vrienden toernooi

Foto Instagram De Kraaien

Voor de seniorenteams zijn wedstrijden op zondag op het huidige complex niet meer toegestaan. Zij spelen hun thuisduels voorlopig bij Noorderlicht in Amsterdam. Jeugdteams tot en met de vierde klasse mogen nog wel thuis spelen. Teams vanaf de derde klasse werken voorlopig al hun wedstrijden buiten het eigen complex af. 

Trainen kan grotendeels nog wel op de oude velden. Dat de kwaliteit daarvan flink achteruit is gegaan, merkt voorzitter Peter Wieringa zelf ook. ‘Je loopt op een betonnen plaat eigenlijk.’ Een wedstrijd voelt hij de volgende dag nog. ‘Als ik zelf hockey op zondag op ons eigen complex, dan heb ik maandag bij wijze van spreken moeite met lopen.’ 

Clinic jeugd De Kraaien

Afkeuring velden

De KNHB liet in het voorjaar al weten dat de velden niet langer voor alle competitiewedstrijden gebruikt mochten worden. De Kraaien verwachtte op dat moment dat de aanleg van het nieuwe complex in juli zou beginnen. Daardoor leek het erop dat de club rond de start van het seizoen mogelijk al kon verhuizen. De aanleg liep echter opnieuw vertraging op. 

De twee zandvelden moesten daardoor nog langer meegaan. Veld één is volgens Wieringa zeker twintig jaar oud, het tweede veld is iets jonger. Vervangen werden ze niet meer, omdat De Kraaien ervan uitging dat de verhuizing eraan kwam. 

‘We hebben er het beste van gemaakt, maar het was en is af en toe moeilijk’, vertelt Wieringa. De club hield het complex al die jaren zo goed mogelijk overeind om hockey in de Zaanstreek mogelijk te blijven maken. 

De fundering van het nieuwe clubhuis

Verhuizing blijft uit

De verhuizing had rond 2019 of begin 2020 al moeten plaatsvinden. Volgens Wieringa zette de Raad van State destijds een streep door het plan. In 2020 begon De Kraaien samen met de gemeente opnieuw aan het traject, maar ook daarna volgde vertraging. Daarbij wijst Wieringa onder meer naar procedures van milieuorganisatie KMZ.

Het jarenlange wachten heeft volgens de voorzitter inmiddels ook gevolgen voor de ontwikkeling van De Kraaien. ‘We hebben geen verbetering op hockeyniveau kunnen realiseren en de ontwikkeling als club is enigszins tot stilstand gekomen.’

Ook financieel wordt de vertraging steeds meer gevoeld. De gemeente legt het nieuwe complex aan, terwijl De Kraaien zelf het clubhuis moet realiseren. Volgens Wieringa zijn de bouwkosten daarvan door de jaren heen flink gestegen, waardoor de financiële uitdaging voor de club steeds groter is geworden.

Toch probeert het bestuur de moed erin te houden. ‘Wij moeten de muziek in de club houden en samen met onze leden lukt dat ook wel.’ Maar na ruim vijftien jaar wachten is het verlangen naar de verhuizing groot. ‘Wij zijn heel erg toe aan de verhuizing en aan de nieuwe fase van de club. Ik moet eerlijk zeggen dat dit wel veel vergt.’

Hoop op maart

Die nieuwe fase moet in maart 2027 eindelijk beginnen. Op het nieuwe complex komen twee watervelden en één zandveld. De fundering van het nieuwe clubhuis is inmiddels gelegd.

Na alle eerdere vertraging houdt Wieringa nog een slag om de arm. ‘Ik hoop dat we dan inderdaad een start kunnen maken op het nieuwe complex.’

Tot die tijd blijft voor Wieringa en het bestuur vooral doorgaan. ‘Voor mij als voorzitter/voor ons als bestuur geldt: steeds hoofd omhoog, je niet laten ontmoedigen door nieuwe uitdagingen of tegenslag, maar voor de leden: voor elkaar, met elkaar.’

AI foto van het nieuwe complex van De kraaien

Wat vind jij? Praat mee...

Official partners Koninklijke Nederlandse Hockey Bond
Adidas
Deloitte
DHL
HelloFresh
ONVZ
Rabobank
Staatsloterij